החשיבות בהתאמת תוכנית אימון למתחילים

המודעות לחשיבות העיסוק בספורט הולכת וגוברת בשנים האחרונות, כחלק מהצורך והרצון לשמירה על אורח חיים בריא. בעוד ישנם כאלו העוסקים בספורט ללא כל השגחה מיוחדת או פיקוח מקצועי, רבים פונים כיום למאמני חדר הכושר או לחלופין למאמנים פרטיים, על מנת שירכיבו עבורם תוכנית אימונים אישית.

הן כשמדובר במתאמנים מתחילים והן כשמדובר במתאמנים וותיקים, עולה הצורך להיעזר במאמנים לבניית תוכנית אימונים אישית. לתוכנית אישית יתרונות רבים למתאמנים בתחילת דרכם, למתאמנים וותיקים, למי שמתאמנים באופן עצמאי ולאלו המתאמנים במסגרת חדר הכושר.

מדוע חשוב לייצר תוכנית אימונים למתאמנים?

תוכנית אימונים אישית, בין אם מדובר בתוכנית המיועדת למתאמנים מתחילים ובין אם היא מיועדת עבור תוכנית אימונים חדר כושר עבור כל מתאמן ומתאמנת, היא הכרחית מאחר ולא כל המתאמנים מגיעים עם נתונים דומים, לא לכולם יש מטרות ויעדים דומים, וכן לא כולם יכולים לעשות אותו דבר.

בשונה, מתוכנית לימודים בקורס כזה או אחר, הרי תוכנית אימונים חדר כושר מתבססת על כך שלא כל המתאמנים יכולים ורוצים לעשות אותו הדבר. לכן חשוב לייצר עבור תוכנית אימונים מתאימה ספציפית עבורם. בפרט זה נכון כשמדובר על תוכנית אימון למתחילים, שאין להם את הכלים והניסיון שיש למתאמנים ותיקים.

איך יוצרים תוכנית אימון למתחילים?

בשביל לייצר תוכנית אימון למתחילים ולאחר מכן גם תוכנית אימון למתקדמים, יש לשים לב למספר נקודות:

 • רקע אישי – תוכנית מותאמת אישית מתחשבת תמיד ברקע של המתאמן: מצב בריאותי, נתונים פיזיים, ניסיון וותק באימונים גופניים וכו'. ללא הכוונה מקצועית, עלול המתאמן לבצע תרגילים מסויימים העלולים לפגוע בבריאותו או לא להתאים למצבו הגופני או הבריאותי. במקרים מעין אלה, ייתכן שהאימונים יגרמו לנזק במקום לתועלת.
 • יכולות ומסוגלות – אימון אישי נבנה תמיד על פי יכולותיו של המתאמן והמסוגלות שלו לביצוע סוגי התרגילים והאימונים השונים. ללא תוכנית אישית עלול המתאמן לפגוע בעצמו, במידה ויתאמן שלא בהתאם ליכולותיו.
 • יעדים אישיים ומטרות – כשיש יעדים ומטרות אישיים, חשוב לבנות תוכנית אישית המתאימה למתאמן ואשר תוכל לקדמו למטרות שהציב לעצמו.

איך יוצרים תוכנית בצורה נכונה?

תוכנית אישית כוללת גם את "סרגל המאמצים" של המתאמן ומאפשרת את העלייה בקושי האימון (כמות החזרת בכל תרגיל, משקל, משך האימון), באופן מבוקר ומפוקח ובהתאם להתקדמותו של המתאמן.

אימון ממוקד – תוכנית אימונים אישית משמעה מערך אימונים מסודר, ברור וייעודי. באמצעות תוכנית מוסדרת המתאמנים נמנעים מביצוע אימונים שאינם עקביים במטרותיהם ובכך לא "מתפזרים" באימונים. כשהתוכנית אינה אישית, עשוי המתאמן לפעול לפי תוכנית שבנה לעצמו או לפי תוכנית המיודעת לאחרים וכך להתאמן באופן שאינו אפקטיבי במידה הרצויה עבורו. כמו כן, אימונים שאינם ממוקדים ומוסדרים עלולים אף לדרדר הישגים גופניים מסוימים כאשר נוטשים תרגילים מסוימים או כשמשנים תרגילים שלא לצורך.

אופי ומאפייני המתאמן – את התוכנית יש לבנות בהתאם לאופי המתאמן. לאנשים שונים תכונות והעדפות שונות. ישנם מתאמנים המעדיפים לעסוק בפעילות אירובית ואינם אוהבים פעילות ספורטיבית הנוגעת לפיתוח השרירים, בעוד ישנם אלו המעדיפים דווקא את אימוני הכוח. יש את מי שמעדיפים להתאמן בחוץ וישנם אלה המעדיפים אימונים בחדר כושר או בסטודיו. כמו כן, למתאמנים שונים כמות שעות שבועית שונה שביכולתם להשקיע באימון.

מה צריך המאמן לעשות?

כשמאמן יוצר תוכנית אימונים חדר כושר או תוכנית אימונים למתחילים, הוא חייב לבחון היטב את המתאמנים שלו, לעקוב אחריהם, ולבדוק בדיוק מה הם עושים, איך הם מתאמנים וכמובן להעיר על כל דבר ודבר.

יחד עם זאת, חשוב להדגיש, מאמן הוא אך ורק מאמן, ואיננו יכול לספק עצות בתחומים שהוא איננו מתמחה בהם, כמו למשל, עניינים רפואיים, בריאותיים ותזונתיים, אלא אם יש לו הכשרה בנושא.

המטרות של תוכנית אימון אישית

תוכנית אישית מותאמת להעדפות ואופי המתאמן, הן על מנת למקסם את הנאתו מהפעילות והן למטרת מיקסום התועלת המתקבלת מסוג האימונים המועדף.

המטרה היא כמובן כל הזמן לעלות ברמת הקושי, על מנת שהמתאמן יעמוד בפני אתגרים משמעותיים יותר, ויוכל לייצר לעצמו מסת שרירים, לשרוף יותר קלוריות, להוריד במשקל, וכל זה מבלי שהוא ייפגע מבחינה פיזית.

כיצד יבוא לידי ביטוי השינוי?

שינוי בתוכנית האימון יבוא לידי ביטוי באופנים הבאים:

 • חיזוק מסת השריר.
 • חיטוב הגוף וירידה במשקל.
 • המתאמנים יוכלו לבצע תרגילים מסוימים בצורה הרבה יותר קלה ולאורך זמן
 • רמת הקושי תעלה, זה יאפשר גם לייצר תוכנית הרבה יותר עמוסה, ממושכת.
 • אפשרות לגלות תרגילים חדשים, שימוש במכשירים וכלים שלא נוסו קודם לכן. כמו למשל, הוספת תרגילים המשתמשים ברצועות trx
 • יהיה קל יותר לייצר יותר אימונים בשבוע. אפשר יהיה לעלות משניים-שלושה, לארבעה-חמישה.
 • יהיו פחות פציעות והגוף יישמר טוב יותר.
 • עם הזמן, במידה והמתאמנים יהיו מוכנים וירצו להשקיע יותר זמן ומאמץ, אז סביר להניח שהם גם יהיו הרבה יותר מסורים לאימונים ולעבודה.

סיכום

להתאמת תוכנית אישית, חשיבות רבה עבור המתאמן. כיום, רבים כבר מבינים כי על מנת להתאמן נכון, נדרשת תוכנית אישית על פיה יש לפעול באחריות ובהתמדה, על מנת לייעל את האימון ולהימנע מפעילות גופנית שאינה מותאמת למתאמן ואף מפגיעות גופניות.

שיהיה אימון נעים!

על הכותב

שמעון

שמעון

המנכ"ל והבעלים של מועדון הכושר אורלייף, חיי ונושם את עולם הכושר כבר מעל לעשור, עם ניסיון רב בשיטות אימונים שונות והתאמת תוכנית האימון למתאמן.

עשינו לכם חשק להתחיל להזיע? השאירו פרטים ונחזור אליכם עם הצעה משתלמת!​