קטלבלס – מה זה ואיך מתאמנים איתם?

אחת לכמה זמן, אנחנו מגלים אופנה חדשה בעולם אימוני הכושר. אופנה זו מבוססת על תרגילים ומכשור, אשר מטרתם לספק למתאמנים כלים, בין אם זה לפיתוח שרירים, בין אם זה לחיטוב או לכל לצורך אחר.

הרבה פעמים, האופנה מתבססת על דברים קיימים, כאשר המטרה היא להנגיש אותם בצורה הרבה יותר נוחה וקלה לקהל המתאמנים שאיננו נחשף אליהם או איננו מעוניין להגיע למכון כושר ולבצע פעילות גופנית בצורה רגילה.

דוגמא טובה לכך היא קטלבלס. מי שלא מכיר, מדובר במין משקולת, אשר יש לה ידית בעזרת אפשר להחזיק בה ולבצע תרגילים שונים. קטלבלס היא משקולת לאימון אשר משתמשים בה, גם במכוני כושר ומרכזי ספורט, אך גם באימוני שטח, בין אם זה בפארקים, גינות או במקומות אחרים. יש גם מי שמשתמש באלמנט הזה באימונים ביתיים.

אנחנו יכולים למצוא קטלבלס במשקלים שונים, כאשר ישנם מדריכים ומאמנים שמארגנים סדנאות אימון ספציפיות עבור תרגילים לשימוש במתקן זה.

לפני שנסביר באיזה אופן להשתמש בקטלבלס ועל אילו שרירים אפשר לעבוד בעזרתו, חשוב להדגיש, שלא כל אחד יכול להשתמש במשקולת. בדומה למשקולות רגילות, מוטב להתחיל להתאמן בגיל ההתבגרות ולא לפני כן, כמו כן יש להקפיד על כך שתהליך האימון הוא הדרגתי, תואם את היכולות הפיזיות, מסת גוף, גובה ומאפיינים אחרים שיכולים להשפיע על היכולת לשאת את הקטלבלס בצורה אפקטיבית ובטוחה.

כיצד מתרגלים עם קטלבלס ועל אילו שרירים אפשר לעבוד?

השימוש במשקולת זו, נעשית באמצעות הנפה. כלומר, אוחזים בידיים ומניפים את המשקולת בצורות שונות, בהתאם לסוג התרגיל וסוג השריר עליו רוצים לעבוד.

אנחנו יכולים למצוא מגוון רחב של תרגילים שיכולים לעזור בהיבט זה. למשל, תרגילי הנפה קדימה, אחורה, לצדדים, מעל הראש, בין הרגליים, בעמידה, ישיבה, שכיבה, כלומר אפשר למצוא מגוון רחב של אפשרויות, והן אמורות להיות מותאמות למי שמתאמן, בהתאם ליכולות ולמאפיינים שלו, וכן על פי הצרכים שלו.

רצוי מאוד שהאימון יתבצע בליווי מאמן או מדריך מנוסה, זאת גם בשביל שהוא ידע להסביר כיצד להניף את המשקולת בצורה נכונה, וגם בשביל להקפיד ולשמור שאכן התרגיל נעשה בצורה בטוחה. כמו כן, הוא יכול לעזור בהנפה או בהורדה. חשוב גם שהאימון ייערך בסביבה פתוחה, בטוחה, סביבה נוחה. המתאמן צריך להיות לבוש בבגדי ספורט כמובן, והוא יכול לבצע את התרגילים כשהוא יחף או עם נעלי ספורט.

חשוב להדגיש עוד נקודה, ברגע שמסיימים להשתמש במשקולת, יש להניח אותה ולא לזרוק, מאחר והיא  עלולה לגרום נזק ואף פציעה או חבלה, אם לא נניח אותה בצורה בטוחה. לסיכומו של דבר, מדובר במשקולת שיכולה לייצר מסת שריר במקומות שונים בגוף, אם מקפידים על תהליך עבודה נכון, עקבי וממושך לאורך זמן מסוים.

על הכותב

שמעון

שמעון

המנכ"ל והבעלים של מועדון הכושר אורלייף, חיי ונושם את עולם הכושר כבר מעל לעשור, עם ניסיון רב בשיטות אימונים שונות והתאמת תוכנית האימון למתאמן.

עשינו לכם חשק להתחיל להזיע? השאירו פרטים ונחזור אליכם עם הצעה משתלמת!​