יצירת מודעות ומשמעת ספורט אצל ילדים

בשנים האחרונות גברה המודעות לאורח חיים בריא, אשר הפך לחלק בלתי נפרד מחייהם של רבים באוכלוסייה. בעקבות כך, החלו הורים רבים להקנות גם לילדיהם הרגלים בריאים, על מנת לסייע גם להם לאמץ את אורח החיים הבריא מגיל צעיר ככל האפשר. הרגלים וערכים בריאים אלו כוללים בין היתר עיסוק בספורט, המהווה בעידן הדיגיטל והמסכים של ימינו את אחד ההרגלים החשובים ביותר לבריאותם של ילדינו.

פעילות ספורטיבית VS עולם הדיגיטל

בעבר הרחוק ועד לסוף העשור הראשון של המילניום, נהגו הצעירים להעביר את זמנם הפנוי בפעילות מחוץ לבית שכללה בין היתר מגוון משחקי ספורט. עם התפתחותו של עולם הדיגיטל והשתלטות המסכים על חייהם, החל הדור הצעיר להמעיט באופן ניכר בפעילות מחוץ לבית והתמכר למכשירים החכמים ולשעות הניוון הבאות עם השימוש בהם.

ההנאה מפעילות גופנית מחוץ לבית הוחלפה בהנאה משעות של ישיבה או שכיבה, אשר יצרה להורים המודאגים את הצורך והדחף למצוא דרך לעודד ולדחוף את ילדיהם לעיסוק בספורט, מתוך דאגה רבה לבריאותם.

אז כיצד מתמודדים עם האתגר? כיצד גורמים לילדים לוותר על שעות של הנאה ממסכים במצב מנוחה ולהחליף אותן בשעות של מאמץ גופני? הכל עניין של גישה.

האתגר האמיתי – הנעה לפעולה

לילדים של היום יש יותר מודעות משנדמה לנו. הם חשופים לטרנדים ולהתנהגות של הסביבה ומונעים מהתנהגויות מקובלות אלה. לכן, משהחלה המודעות לאורח חיים בריא לתפוס תאוצה, נחשפו לכך גם בני ובנות הדור הצעיר. עם זאת, על מנת לעודד אותם לאמץ התנהגות זאת ולסגל בין היתר גם את משמעת הספורט החשובה, יש לפעול במספר אופנים:

הנאה – לילדים הרבה יותר קל להתחייב לפעילות שנתפסת בעיניהם כמהנה. נסו למצוא בעזרתם חוג או פעילות ספורטיבית שהם נהנים ממנה ותמכו בהם תחילת העיסוק בפעילות זו. אין חשיבות באיזה סוג ספורט מדובר, שכן ברגע שיתאהבו בו ויתחילו לעסוק בו באופן קבוע – המטרה הושגה.

הסברה – הרגישו בנוח לדבר עם ילדיכם בשקיפות על החשיבות הרבה של עיסוק בספורט לבריאותם. לעיתים, שיחה ישירה והסבר על התועלות הרבות בעיסוק בספורט תשיג את המטרה באופן הטוב ביותר.

התמדה – שימו לב והקפידו על כך שהילדים יתמידו בעיסוק בו התחילו. הזנחה של הפעילות, גם לתקופה קצרה עלולה להוביל לנטישה ולחזרה למצב ההתחלתי. חשוב שגם הילדים יבינו את חשיבות ההתמדה ויהיו אחראיים על כך בעצמם, גם אם לעיתים תידרש עזרה מההורים.

עידוד ופרגון – מילה טובה ועידוד תמיד תורמים למוטיבציה. הקפידו לפרגן לילדיכם על העיסוק בספורט, על התקדמותם, על ההתמדה ועל הישגיהם. כך, תעודדו אותם להמשיך בפעילות הספורטיבית ואף להגבירה ולחתור להישגים נוספים.

לסיכום, גם אם חשיבות הפעילות הגופנית ואורח החיים הבריא ברורה לנו המבוגרים, לעיתים נדרשות מאיתנו מספר פעולות על מנת לגרום גם לילדינו להבין זאת.

מתוך דאגה לבריאותם של ילדיכם הן בהווה והן בעתיד, הקדימו לבצע פעולות אלה ומובטח לכם כי ילדיכם עוד יודו לכם על כך. בהצלחה!

על הכותב

שמעון

שמעון

המנכ"ל והבעלים של מועדון הכושר אורלייף, חיי ונושם את עולם הכושר כבר מעל לעשור, עם ניסיון רב בשיטות אימונים שונות והתאמת תוכנית האימון למתאמן.

עשינו לכם חשק להתחיל להזיע? השאירו פרטים ונחזור אליכם עם הצעה משתלמת!​