כיצד להעלות מסת שריר

העיסוק בספורט הפך בימינו לחלק בלתי נפרד משגרת החיים, במיוחד בעולם המערבי. המודעות לחשיבות בשמירה על בריאות הגוף, הביאה רבים להכניס את הפעילות הגופנית לשגרת יומם, כאשר כל אחד בוחר בסוג הפעילות המועדף עליו ועל פי המטרות שהציב לעצמו. אחת המטרות הנפוצות כיום בעיסוק בפעילות גופנית היא העלאת מסת השריר, אשר הפכה למשאת נפשם של רבים.

אז מהי העלאת מסת שריר?

העלאת מסת שריר (או בניית מסת שריר), הינה בעצם פעולת חיזוק השריר המתבצעת על ידי פעילות גופנית מאומצת ויצירת עומס על השרירים במידה שאינה מוכרת להם. מאמץ חריג זה של השרירים גורם להם לצרוך ולמצות את החלבונים, החומצות והמשאבים שהגוף מקצה להם, על מנת לעמוד באתגר.

לאחר המאמץ, השרירים חסרי אנרגיה ובמובן מסוים ניתן להגדירם כחבולים. כעת, עליהם לשקם את עצמם ולהיבנות מחדש. על מנת להימנע ממצב חוזר של קושי בהתמודדות עם המאמץ החריג, נבנית לשריר רקמה המיועדת לחזקו ולהגן עליו לקראת הפעם הבאה. כך בעצם נבנה ומתחזק השריר.

כך עושים זאת נכון

רבים חושבים כי פעילות חוזרת של יצירת עומס על השרירים, מספיקה על מנת לחזקם, אך מדובר בטעות נפוצה. על מנת לבנות את מסת השרירים יש לדאוג לשילוב של מספר פעולות בסיסיות באורח החיים, אחרת המתאמן יופתע לגלות כי על אף שמשקיע רבות באימונים, שריריו אינם מתפתחים כפי שציפה.

אם ברצונכם להעלות את מסת השריר באופן בריא ונכון וודאו כי אתם פועלים כראוי בשלושה תחומים במקביל:

תזונה – על מנת שהשריר ייבנה, על הגוף להיות מצוייד בכל אבות המזון, בכדי שיוכל לשקם את עצמו. חיזוק השרירים ובנייתם על ידי הגוף מצריכים תזונה בריאה ומאוזנת, המורכבת מויטמינים, פחמימות, מינרלים ובעיקר חלבונים. תזונה עשירה בחלבונים מסייעת לגוף בשמירה על מסת השריר ועל בריאותו.

אימונים – מתאמנים המעוניינים בפיתוח השריר, ישלבו פעילות אירובית ופעילות אנאירובית (תרגילי כוח). חשוב לבנות תוכנית אימונים נכונה המאפשרת לגוף הן להתחזק והן לבנות את השריר באמצעות התאוששות. חשוב לזכור כי עומס יתר המונע מהגוף את המנוחה הנחוצה לבניית השריר עלול להסתיים בפציעות ספורט.

שינה – שינה נכונה ומספקת מעניקה לגוף את המנוחה הנחוצה לו לתהליך ההחלמה של השריר. המנוחה וההתאוששות הינן חלק בלתי נפרד מתהליך בניית השריר ולכן אסור להקל ראש בכל הנוגע לשעות השינה ויש לאפשר לגוף לקבל את המנוחה הנדרשת לו.

תהליך בניית השריר דורש אם כן אימוץ של אורח חיים בריא, המורכב מתזונה נכונה, אימונים מותאמים ומנוחה. אם החלטתם שברצונכם לפעול לפיתוח מסת השרירים, חשוב שתתייעצו ותיעזרו באנשי המקצוע המתאימים על מנת לקבל את המידע הנדרש ולבנות את תוכנית האימונים והתזונה המתאימה לגופכם ולבריאותכם.

שיהיה אימון נעים!

על הכותב

שמעון

שמעון

המנכ"ל והבעלים של מועדון הכושר אורלייף, חיי ונושם את עולם הכושר כבר מעל לעשור, עם ניסיון רב בשיטות אימונים שונות והתאמת תוכנית האימון למתאמן.

עשינו לכם חשק להתחיל להזיע? השאירו פרטים ונחזור אליכם עם הצעה משתלמת!​