אליפטיקל – המכשירים המומלצים ביותר ואיך לבחור [מעודכן 2024]

מכשירי כושר אליפטיים, הידועים גם כמכשירי קרוס-טריינר הם מכשירי כושר פופולריים המספקים אימון קרדיו-וסקולרי ברמות אימפקט נמוכות.

מכשירי אליפטיקל מדמים פעילויות כמו הליכה, ריצה וטיפוס במדרגות מבלי להפעיל לחץ מויתר על המפרקים.

למכשירי האליפטיקל יש בדרך כלל שתי דוושות רגליים ושתי ידיות שנעות בתנועה אליפטית. תנועה זו משלבת תנועות של סקי, רכיבה על אופניים והליכה או ריצה, ומציעה אימון מקיף לכל הגוף ובעיקר תרגילים לרגליים.

ניתן לשנות את רמות ההתנגדות ואת הגדרות השיפוע ברוב מכשירי האליפטיקל כדי להתאים אישית את עוצמת האימון. מכונות אליפטיות הן תכליתיות, ומתאימות למשתמשים מתחילים ומתקדמים כאחד.

דגמים רבים מגיעים עם תוכניות אימון מובנות, מד דופק ותכונות אחרות במטרה לשפר את חווית האימון. הבנת היסודות של אופן הפעולה של מכשירי האליפטי והיתרונות שהם מציעים יכולה לעזור לאנשים לקבל החלטות מושכלות בעת בחירת המכונה המתאימה לצרכי הכושר שלהם.

למה לבחור באליפטיקל?

מכונות אליפטיות מציעות שפע של יתרונות שהופכים אותן לבחירה פופולרית עבור אנשים המעוניינים לשפר את רמת הכושר שלהם. אחת הסיבות העיקריות למה כדאי לבחור באליפטיקל היא אופיו נטול האימפקט, אשר מפחית את הסיכון למתח ולפציעה במפרקים בהשוואה לתרגילים בעלי אימפקט גובה, כמו ריצה. בזכות כך האליפטיקל מתאים לאנשים בכל רמות הכושר, כולל אלה המתאוששים מפציעות או אלו עם בעיות מפרקים.

בנוסף, התנועה החלקה והזורמת של האליפטיקל מספקת אימון לגוף כולו, ומערבת מספר קבוצות שרירים בו זמנית. זה יכול לעזור לשפר את בריאות הלב וכלי הדם, לחזק את השרירים ולהגביר את הסיבולת הכללית.

יתר על כן, מכונות אליפטיות הן ידידותיות למשתמש, מה שהופך אותן לאידיאליות למתחילים שעלולים להרגיש מאוימים מסוגים אחרים של ציוד חדר כושר. העיצוב האינטואיטיבי של האליפטיקלים מאפשר למשתמשים להתאים הגדרות כמו רמות התנגדות, שיפוע ותוכניות אימון בקלות, מה שמספק חווית אימון מותאמת אישית.

סיבה נוספת לבחור באליפטיקל היא הרבגוניות שלו – המשתמשים יכולים לשנות את עוצמת האימון שלהם על ידי התאמת הגדרות המהירות, ההתנגדות והשיפוע כך שיתאימו למטרות הכושר שלהם. יכולת הסתגלות זו הופכת את האליפטיקל למתאים עבור אנשים המעוניינים לרדת במשקל, לשפר את הכושר הקרדיו-וסקולרי או לאמן שרירים שונים.

אליפטיקל ביתי: נוחות גבוהה

מכשירי אליפטי ביתיים מציעים נוחות חסרת פשרות עבור אנשים המעוניינים לשמור על הכושר שלהם תוך שמירה על הנוחות במרחב המחיה שלהם.

  • עיצוב שחוסך מקום: האליפטיקלים הביתיים מתוכננים מתוך מחשבה על יעילות שטח, מה שהופך אותם לאידיאליים עבור דיירי דירות או אנשים עם מקום מוגבל לציוד אימון. דגמים רבים כוללים רגליות קומפקטית וחלקם אפילו מתקפלים לאחסון קל כאשר אינם בשימוש. עיצוב זה מאפשר למשתמשים ליהנות מהיתרונות של אימון אליפטי מבלי להקריב שטח מחיה יקר.

  • פרטיות וגמישות: אחד היתרונות המרכזיים של אליפטי ביתי הוא הפרטיות שהוא מציע. משתמשים יכולים להתאמן בכל עת מבלי לדאוג מפני חדרי כושר צפופים או לחלוק ציוד עם אחרים. גמישות זו מועילה במיוחד לאנשים עם לוחות זמנים עמוסים או לאלה המעדיפים להתאמן בנוחות בביתם. בנוסף, מכשירי אליפטיקל ביתיים מספקים את החופש להתאים אישית את שגרת האימון ללא כל מגבלות זמן, ומאפשרים למשתמשים להתאמן בקצב ובנוחות שלהם.

מכשירי אליפטיקל מקצועיים: עליית מדרגה?

מכשירי אליפטיקל מקצועיים מייצגים עליית מדרגה משמעותית מבחינת איכות, ביצועים ועמידות בהשוואה לדגמים אליפטיים ביתיים. מכשירים מסחריים אלו נועדו לעמוד בשימוש יומיומי כבד בחדרי כושר, מכוני כושר ומסגרות מקצועיות אחרות. מכשירי אליפטיקה מקצועיים, שנבנו עם חומרים חזקים והנדסה מתקדמת, מציעים יציבות ואריכות ימים ללא תחרות, מה שהופך אותם להשקעה מצוינת עבור חובבי כושר רציניים ומפעלים מסחריים.

עם אורכי צעדים גדולים יותר, גלגלי תנופה כבדים יותר ורמות התנגדות רבות יותר, מכשירי אליפטיקל מקצועיים מספקים חווית אימון מאתגרת ורב-תכליתית יותר. התכונות והמפרט המשופרים פונים למשתמשים המעוניינים לדחוף את גבולות הכושר שלהם לקצה גבול היכולת ולהשיג תוצאות אופטימליות. יתר על כן, מכשירי אליפטיקל מקצועיים מצוידים לרוב בתוכניות אימון מתקדמות, מערכות ניטור דופק ותצוגות מסך מגע אינטראקטיביות כדי לעזור למשתמשים לעקוב אחר ההתקדמות שלהם ולשמור על מוטיבציה לכל אורך מסע הכושר שלהם.

העיצוב הארגונומי של מכשירי האליפטיקל המקצועיים מבטיח נוחות ויעילות מירבית במהלך האימונים, ומתאים למשתמשים בכל רמות הכושר ומבני הגוף. דוושות מתכווננות, כידון רב אחיזה והגדרות אימון הניתנות להתאמה אישית מאפשרים חווית אימון מותאמת אישית המותאמת להעדפות ולמטרות האישיות. המבנה החזק ויכולת המשקל הגבוהה של האליפטיקלים המקצועיים הופכים אותם למתאימים למשתמשים בגדלים ורמות כושר משתנות, ומספקים פלטפורמה יציבה ובטוחה לאימונים אינטנסיביים.

אליפטיקלים חשמליים: מחזקים את הכושר

אליפטיקלים חשמליים מחוללים מהפכה בעולם האימונים הקרדיו-וסקולריים, ומביאים רמה חדשה של נוחות ויעילות לשגרת הכושר שלנו. על ידי שילוב כוח חשמלי בהפעלת מכונות אליפטיות, המשתמשים יכולים ליהנות מחוויית אימון חלקה ועקבית יותר הממקסמת את הביצועים והתוצאות שלהם. השילוב של רכיבים חשמליים משפר את הפונקציונליות והתכונות של מכשירי אליפטיקה, ומציע אפשרויות מתקדמות להתאמה אישית ומעקב אחר מדדי אימון.

אחד היתרונות המרכזיים של מכשירי אליפטיקה חשמליים הוא היכולת להתאים את רמות ההתנגדות והגדרות השיפוע באופן אוטומטי, ולספק למשתמשים אימון דינמי ומאתגר המותאם למטרות ולהעדפות הכושר שלהם. התכונות האוטומטיות של האליפטיקלים החשמליים מאפשרות למשתמשים להתמקד באימון שלהם ללא הפרעות, ומאפשרות אימון חלק ומרתק. בנוסף, אליפטיקלים חשמליים מגיעים לרוב עם צגים אינטראקטיביים ואפשרויות קישוריות המשפרות את חווית האימון הכוללת על ידי מתן משוב בזמן אמת ומעקב אחר נתונים.

בחורה מתאמת באליפטיקל בבית.

אליפטיקל מתקפל: כושר חוסך מקום

אליפטיקלים מתקפלים מציעים פתרון מעשי לאנשים המוגבלים על ידי מקום אך שעדיין רוצים ליהנות מהיתרונות של מכשיר אימון לכל הגוף. מכשירי כושר חדשניים אלה נועדו להתקפל בקלות וניתן לאחסן אותם כאשר אינם בשימוש, מה שהופך אותם לאידיאליים עבור חדרי כושר ביתיים, דירות, או כל סביבה מצומצמת מקום. עם העיצוב הקומפקטי והמתקפל שלהם, האליפטיקלים המתקפלים מספקים דרך נוחה לשלב אימוני אירובי וכוח בשגרת היומיום מבלי להקריב שטח רצפה יקר.

הרבגוניות של האליפטיקלים המתקפלים הופכת אותם לבחירה פופולרית עבור משתמשים שמעדיפים נוחות וניידות. בין אם אתם מחפשים ליצור אזור אימון ייעודי בחדר קטן ובין אם אתם זקוקים למכשיר כושר שניתן להעבירו בקלות ממקום אחד לאחר, האליפטיקלים המתקפלים מציעים פתרון גמיש המתאים לאורח החיים שלכם. על ידי קיפול פשוט של האליפטיקל לאחר האימון, ניתן לחסוך שטח יקר ולשמור על סביבה נטולת עומס בבית.

יתרונות השימוש באליפטיקל

לשימוש במכשיר אליפטי יש שפע יתרונות הנותנים מענה לאנשים מכל רמות הכושר והמטרות. אחד היתרונות העיקריים של אימון אליפטי הוא רמת האימפקט הנמוכה שלו, אשר מפחיתה את הלחץ על המפרקים וממזערת את הסיכון לפציעה בהשוואה לתרגילים בעלי אימפקט גבוה יותר כמו ריצה. זה הופך אותו לבחירה מצוינת עבור אלה המתאוששים מפציעות או כאלה עם בעיות מפרקים, מה שמאפשר להם לעסוק בפעילות גופנית קרדיווסקולרית מבלי להעמיס על גופם עומס יתר.

יתר על כן, מכשירי אליפטי מספקים אימון גוף מלא על ידי שילוב של פלג הגוף העליון והתחתון בו זמנית. פעולה כפולה זו מאמנת קבוצות שרירים מרובות, כולל הרגליים, הגלוטס, הליבה, הידיים והכתפיים, מה שמוביל לאימון יעיל ואפקטיבי יותר. בנוסף, כידון האליפטיקל מאפשר אימון פלג גוף עליון, ועוזר לשפר את טונוס השרירים הכללי.

חסרונות השימוש באליפטיקל

בעוד שמכשירים אליפטיים מציעים יתרונות רבים, יש גם כמה חסרונות שכדאי לקחת בחשבון בעת שילובם בשגרת הכושר שלכם. מגבלה פוטנציאלית אחת של אימון אליפטי היא האופי החוזר על עצמו של התנועה, מה שעלול להוביל לשעמום עבור אנשים מסוימים לאורך זמן. שלא כמו פעילויות חוץ המציעות נוף ושטח משתנים, השימוש באליפטיקל כרוך בתנועה עקבית קדימה ואחורה שעלולה להפוך לחדגונית עבור משתמשים מסוימים.

בנוסף, אנשים מסוימים עשויים לגלות שטווח התנועה במכשיר אליפטי מוגבל יותר בהשוואה לציוד קרדיו אחר, כגון הליכונים או אופניים נייחים. דפוס תנועה מוגבל זה עלול להגביל את הפעלצן של קבוצות שרירים מסוימות או לא לספק את אותה רמת אתגר כמו צורות אחרות של פעילות גופנית. יתרה מכך, אורך הצעד הקבוע בדגמים אליפטיים מסוימים עשוי שלא להתאים לאנשים עם צעדים ארוכים או קצרים מדי, מה שיוביל לאי נוחות או לחווית אימון לא יעילה.

אילו תכונות כדאי לחפש במכשיר אליפטי?

בעת בחירת מכשיר אליפטי, חיוני לקחת בחשבון מספר תכונות מפתח כדי להבטיח שתבחר את המכשיר המתאים שיענה על צורכי הכושר שלך. גורם מכריע אחד שיש להעריך הוא אורך הצעד של האליפטיקל. אורך הצעד משחק תפקיד משמעותי בקביעת הנוחות והיעילות של האימון. אורך צעד ארוך יותר מאפשר טווח תנועה טבעי יותר המתאימה למשתמשים בגבהים משתנים. מצד שני, אורך צעד קצר יותר עשוי להרגיש מוגבל ולהגביל את התנועה במהלך האימון.

תכונה חשובה נוספת שיש לחפש באליפטיקל היא רמות ההתנגדות הזמינות במכונה. הגדרות התנגדות מתכווננות מאפשרות להתאים אישית את עוצמת האימון, בהתאם לרמת הכושר וליעדים. לדוגמא, ניתן להשתמש במכשיר לצורך אימוני טבטה או כדי ליהנות מתועלות הדומות לאלו שבמכשיר חתירה ועוד..

רמות התנגדות גבוהות יותר מספקות אימון מאתגר יותר, ועוזרות לבנות כוח וסיבולת לאורך זמן. בנוסף, קיומן של מגוון אפשרויות התנגדות מאפשר לגוון באימונים ולמנוע מהגוף להסתגל לאותה שגרה, ולקדם את המשך ההתקדמות והתוצאות.

בחירת האליפטיקל הנכון

בעת בחירת מכשיר אליפטי, חיוני להתאים את הבחירה למטרות הכושר הספציפיות. יש לשקול האם אתם שואפים לשפר את הסיבולת הקרדיווסקולרית, לבנות כוח שרירים או לרדת במשקל, מכיוון שדגמים אליפטיים שונים מציעים תכונות שונות כדי לתמוך ביעדים אלה.

עבור אנשים המתמקדים בשיפור הכושר הקרדיווסקולרי, תעדוף של מכשיר אליפטי עם רמות התנגדות מתכווננות ושגרות אימון מתוכנתות מראש יכול לעזור לאמץ את הלב והריאות ביעילות. תכונות אלו מאפשרות לדחוף את הגבולות ולשפר את היכולת האירובית לאורך זמן.

אם המטרה העיקרית היא לבנות כוח שרירים, יש לחפש מכונה אליפטית שמציעה הגדרות התנגדות גבוהות יותר ויכולת לכוון לקבוצות שרירים שונות. חלק מהדגמים מצוידים בכידון הנע קדימה ואחורה, ומערבים את פלג הגוף העליון ושרירי הליבה בנוסף לפלג הגוף התחתון. על ידי בחירת אליפטי עם יכולות רב תפקודיות, ניתן להשיג אימון גוף מלא המחזק קבוצות שרירים שונות בו זמנית. בנוסף, הגדרות שיפוע מתכווננות יכולות לשפר עוד יותר את מעורבות השרירים, מה שמאפשר לך להתאים אישית את האימון כך שיתמקד באזורים ספציפיים בגוף.

תחזוקה וטיפול באליפטיקל

כדי להבטיח את אורך החיים והביצועים האופטימליים של המכונה האליפטית, חיוני לשמור על תחזוקה וטיפול שוטפים. הנה כמה טיפים עיקריים לשמירה על על אליפטיקל  במצב טוב:

1. ניקיון: נגב באופן קבוע את האליפטיקל עם מטלית נקייה כדי להסיר זיעה, אבק ולכלוף שעלולים להצטבר על המכונה. שים לב במיוחד לדוושות, לכידון ולקונסולה כדי למנוע הצטברות לכלוך.

2. שימון חלקים נעים: השאר את החלקים הנעים של האליפטיקל משומנים היטב כדי להפחית את החיכוך והבלאי. פעל לפי הנחיות היצרן לגבי חומר הסיכה שצריך להשתמש ותדירות מריחתו.

3. בדיקת ברגים רופפים: יש לבדוק מעת לעת את האליפטיקל, לחפש ברגים רופפים ולהדק אותם לפי הצורך. רכיבים רופפים עלולים להשפיע על היציבות והבטיחות של המכונה.

4. מעקב אחר מצב הדוושות ומנגנון ההתנגדות: בדוק את הדוושות לאיתור סימני בלאי כמו סדקים או נזקים. ודא שמנגנון ההתנגדות פועל בצורה חלקה והתאם אותו במידת הצורך.

5. כיול המסוף: אם האליפטיקל כולל קונסולה דיגיטלית, יש לכייל אותה באופן קבוע כדי להבטיח מעקב מדויק אחר מדדי האימון. פעל לפי הוראות היצרן לכיול כדי לשמור על דיוק.

המכשירים האליפטיים המומלצים ביותר לשנת 2024

בשנת 2024, השוק מוצף במגוון רחב של מכונות אליפטיות, כשכל אחת מהן מציעה תכונות והטבות ייחודיות כדי לתת מענה לצרכי כושר שונים. כשמדובר בבחירת המכשיר האליפטי הטוב ביותר עבור חדר הכושר הביתי חיוני לקחת בחשבון גורמים כמו איכות בנייה, פונקציונליות, שילוב טכנולוגיה ומשוב משתמשים. כדי לעזור לך לקבל החלטה מושכלת, הנה כמה מהמכשירים האליפטיים המומלצים ביותר לשנת 2024:

  •  NordicTrack Commercial 14.9 אליפטי: ידוע בביצועים החלקים ובתוכניות האימון האינטראקטיביות שלו, אליפטי זה מציע מגוון רמות התנגדות ואפשרויות שיפוע כדי לאתגר משתמשים בכל רמות הכושר.

  •  Bowflex Max Trainer M9: בשילוב היתרונות של מכשיר אליפטי ומטפס מדרגות, ה-Bowflex Max Trainer M9 מספק חווית אימון בעצימות גבוהה, בעלת אימפקט נמוך. העיצוב הקומפקטי שלו הופך אותו לאידיאלי עבור חללים קטנים.

  •  ProForm Carbon HIIT H7: עוצב עבור אימון אינטרוולים בעצימות גבוהה, אליפטי זה כולל נתיב אליפטי אנכי ואופקי למיקוד קבוצות שרירים שונות. הוא מציע גם אימון אינטראקטיבי ויכולות מעקב אחר אימונים.

  •  Sole Fitness E35 אליפטי: עם מסגרת כבדה ופעולה שקטה בלחש, ה-Sole Fitness E35 הוא בחירה פופולרית עבור משתמשים ביתיים המחפשים מכונה אליפטית אמינה ועמידה. הוא כולל אורך צעד מתכוונן ושיפוע לאימונים הניתנים להתאמה אישית.

 

על הכותב

שמעון

שמעון

המנכ"ל והבעלים של מועדון הכושר אורלייף, חיי ונושם את עולם הכושר כבר מעל לעשור, עם ניסיון רב בשיטות אימונים שונות והתאמת תוכנית האימון למתאמן.

עשינו לכם חשק להתחיל להזיע? השאירו פרטים ונחזור אליכם עם הצעה משתלמת!​