אימון קבוצתי: יתרונות וחסרונות

אחת התופעות המעניינות בכל מה שקשור לאימוני כושר, אימוני ריצה, רכיבה על אופניים, שחייה ובכלל אימונים שקשורים לפעילות ספורטיבית עבור חובבים, הוא היווצרותם של אימונים קבוצתיים.

אנחנו יכולים למצוא לא מעט אנשים אשר חברים בקבוצות שונות ומבצעים אימונים באופן משותף, לרוב תחת מאמן או מדריך שאחראי על כתיבת התוכנית, מנחה ומאמן אותם. ניתן למצוא קבוצות כאלו בחדרי כושר, פארקים ציבוריים, מגרשי אימונים שפתוחים לכולם, חוף ים, שטח ובמקומות אחרים.

ניתן למצוא דוגמאות שונות של קבוצות אימון. למשל, אפשר למצוא קבוצות של חובבים אשר מתאמנים ביחד לשם האימון בלבד, בלי מטרה מסוימת של תחרות, לעומת זאת, ישנן קבוצות שהחברים בהן מתאמנים ביחד מתוך כוונה להתכונן לתחרויות שונות באופן מסודר. ניתן למצוא זאת בריצה, רכיבה על אופניים, שחייה ועוד. יש מקרים בהם האימון הקבוצתי, הוא הכרחי מאחר והתחרות היא משותפת, כלומר, חברי הקבוצה מתחרים כקבוצה בתחרות ולא כאינדיבידואלים.

לפני שנציג יתרונות וחסרונות של אימון קבוצתי, צריך להדגיש, כל אחד אשר רוצה להתאמן בקבוצה, צריך למצוא לא רק את המאמן ואת האנשים הנכונים, איתם הוא מרגיש נכון, אלא גם קבוצה ברמה שלו. אין היגיון להשתלב בקבוצה שהרמה שלה גבוהה או נמוכה מדי. עדיף להשתלב בקבוצה שהרמה שלה תואמת את זו של הפרט, והוא יוכל להתקדם לאט לאט.

היתרונות של אימון קבוצתי

בראש ובראשונה, זה הופך את כל חווית האימון להרבה יותר נעימה. אתם לא נמצאים לבד, כל דבר שאתם עוברים, החברים בקבוצה עוברים איתכם, אתם יכולים לשתף בקשיים וליהנות ביחד בהצלחות.

יש גם אלמנט מאוד מחייב בקבוצה. ברגע שאנחנו שייכים לקבוצה של אנשים, אז זה דוחף אותנו לעשות את הדברים באופן קבוע וכמו שצריך. מעבר לרצון שלנו להצליח באימון ובספורט בכלל, עצם זה שאחרים עושים את זה ועצם זה שאנחנו רוצים להיות חלק מהקבוצה, אז זה דוחף אותנו לפעול, אנחנו הרבה יותר מחויבים.

נקודה נוספת, הקבוצה יוצרת תחרות בריאה. אם אחד מצליח, אנחנו רוצים להצליח כמוהו, אפילו ברמה של אימון בודד, הרבה פעמים יש לנו רצון לא להישאר מאחור ולהיות טובים כמו האחרים. זה יכול למשוך אותנו להישגים, הרבה יותר מאשר אימון שאנחנו מבצעים באופן עצמאי.

החסרונות של אימון קבוצתי

החיסרון הגדול הוא התלות באחרים. אנחנו לא פועלים בחלל ריק, אנחנו חלק מהקבוצה והרבה פעמים זה יותר תלות מסוימת, בין אם זה בדברים לוגיסטיים ובין אם זה באימון עצמו.

עוד חיסרון בולט, הוא עצם זה שלא תמיד אנחנו יכולים להחליט בעצמנו מה לעשות וכיצד, עלינו להתפשר. לא לכל אחד זה קל. מה עוד שהרבה פעמים זה יכול להשפיע על ההנאה ועל היכולת שלנו להשיג את המטרה.

בסך הכל, לאורך זמן, זה נכון להיות חלק מקבוצה, מאחר וכך אנחנו יכולים ללמוד ולהצליח יותר.

על הכותב

שמעון

שמעון

המנכ"ל והבעלים של מועדון הכושר אורלייף, חיי ונושם את עולם הכושר כבר מעל לעשור, עם ניסיון רב בשיטות אימונים שונות והתאמת תוכנית האימון למתאמן.

עשינו לכם חשק להתחיל להזיע? השאירו פרטים ונחזור אליכם עם הצעה משתלמת!​