אימון משקל גוף – להגיע לתוצאות מבלי ללכת לחדר כושר

רוצים לנסות אימון משקל גוף? להבין מה הוא כולל ואיזה תוצאות אפשר להשיג בעזרתו? קבלו את כל מה שצריך לדעת לפני שמבצעים אימון משקל גוף ראשון

אימון משקל גוף מורכב מתרגילים בהם עושים שימוש במשקל הגוף כהתנגדות, במקום במשקולות או ציוד אחר. סגנון אימון זה זכה לפופולריות בשנים האחרונות בשל הנגישות והגמישות שבו.

אימון משקל גוף יכול להתבצע בכל מקום, מה שהופך אותו לבחירה נוחה עבור אלה שיש להם זמן מוגבל או גישה מוגבלת לחדר כושר. יתרון נוסף שלו הוא התאמה לאנשים בכל גיל ובכל רמת כושר.

מהו אימון משקל גוף? למי זה יכול להתאים? 

אימון משקולות הוא סוג של תרגיל שמשתמש במשקל הגוף שלנו כהתנגדות לבניית כוח, הגדלת הסיבולת ושיפור הגמישות. תרגילי אימון משקל גוף מבוצעים בדרך כלל ללא שימוש במשקולות או בציוד, מה שהופך אותם לנגישים ונוחים עבור אנשים שרוצים להתאמן בבית, או שאין להם גישה לחדר כושר.

אימון משקל גוף הוא בחירה מצוינת עבור אנשים מכל רמות הכושר, כולל מתחילים וחובבי כושר מתקדמים. הם גם בחירה מצוינת עבור אנשים שרוצים להתמקד באזורים ספציפיים של הגוף שלהם, כגון החזה, הידיים, הרגליים או שרירי הליבה שלהם.

מה כולל אימון משקל גוף מלא? 

אימון משקל גוף מלא יכול לכלול מגוון רחב של תרגילים המכוונים לאזורים שונים של הגוף שלנו, כולל:

  • חזה

  • גב

  • זרועות

  • רגליים

  • ליבה

 חלק מתרגילי משקל הגוף הפופולריים ביותר כוללים שכיבות סמיכה, סקוואט, lunges (כריעה), וקרש תרגול (פלנק).

שכיבות סמיכה

3 סטים של 10-15 חזרות

שכיבות סמיכה הן תרגיל קלאסי במסגרת אימון משקל גוף שמכוון לחזה, ליד האחורית ולכתפיים. התחילו במצב שכיבה עם הידיים ממוקמת מעט רחב יותר מאשר רוחב הכתף. רדו לקרקע עד שהחזה כמעט נוגע ברצפה, ואז דחפו חזרה למצב בו התחלתם.

סקוואט

3 סטים של 10-15 חזרות

סקוואט הוא תרגיל אימון משקל גוף נהדר עבור הרגליים והישבן. התחילו עם הרגליים ברוחב הכתפיים בנפרד והורידו את הגוף למטה כאילו שאתם מתיישבים בחזרה לתוך כיסא. אז דחפו חזרה למצב ההתחלתי, כשאתם שומרים על יציבה וגב ישר.

Lunges "מכרעים"

3 סטים של 10-15 חזרות לכל רגל

Lunges הוא תרגיל אימון משקל גוף נהדר עבור הרגליים, הישבן והירכיים. התחילו בעמידה עם רגל אחת גבוהה ברוחב כתף. צעדו קדימה עם רגל אחת, הורידו את הגוף עד הירך הקדמית כשהיא  מקבילה לקרקע ואת הברך האחורית מרחפת ממש מעל הקרקע. דחפו בחזרה למצב ההתחלתי ולאחר מכן חזרו על הפעולה ברגל השנייה.

קרש תרגול

3 סטים של 30-60 שניות

תרגיל אימון משקל גוף נהדר עבור שרירי הליבה. התחילו במצב דחיפה למעלה, אבל במקום להוריד את עצמיכם לקרקע, התייצבו במקום עם ידיים פרוסות והגוף בקו ישר מהראש ועד לעקבים. החזיקו כך במשך 30-60 שניות והקפידו לשמור על גב ישר.

שכיבות סמיכה

האם אימון משקל גוף משיג תוצאות כמו של אימון כושר?

אימון משקל גוף הוא דרך מצוינת לבנות כוח ושרירים, אבל לא יכול לספק את אותה רמת התנגדות כמו אימון כושר. המפתח לבניית שריר הוא לאתגר את השרירים עם התנגדות, ובעוד שאימון משקל גוף יכול לספק אתגר, הוא לא יכול להיות יעיל כמו תרגילי הרמת משקולות או מכונות.

עם זאת, אימוני משקל גוף עדיין יכולים לספק אימון נהדר ולהיות אופציה נהדרת עבור אלה שרק מתחילים או שרוצים להשלים את האימונים שלהם, על ידי שילוב מגוון רחב של תרגילי משקל גוף.

האם אפשר לבנות שרירים על ידי אימון משקל גוף כמו באימוני כושר?

אימוני משקל גוף הם צורה פופולרית של פעילות גופנית, במיוחד עבור אנשים שרק מתחילים או שמעדיפים להתאמן בבית. הם נוחים, לא דורשים כל ציוד וניתן לעשות אותם בכל מקום, בכל עת. אמנם ניתן לבנות כוח משמעותי של מסת שריר באמצעות אימון משקל גוף, אבל בכמות מוגבלת על ידי ההתנגדות שמשקל הגוף שלכם מספק.

בהשוואה לאימון כושר, שבו יש גישה למגוון של משקולות, מכונות וציוד התנגדות, אימון משקל גוף לא יכול לספק את אותה רמת התנגדות. עם זאת, זה לא אומר שאתם לא יכולים לבנות מסת שריר משמעותית באמצעות אימון משקל גוף. למעשה, עם עבודה נכונה עדיין אפשר לעשות התקדמות גדולה ולהשיג תוצאות מרשימות.

כאשר מדובר בבניית שריר, המפתח הוא להגדיל בהדרגה את ההתנגדות והעומס על השרירים. באימון כושר, אפשר לעשות את זה על ידי הוספת משקל או באמצעות משקולות כבדות יותר. במסגרת אימון משקל גוף, הדרך לעשות את זה היא לבצע כמות גדולה של תרגילים בדרגות קושי שונות.

גורם נוסף שיש לקחת בחשבון הוא התדירות והעוצמה של האימונים שלכם. על מנת לבנות שריר, דרושה שגרת אימונים עקבית ואינטנסיבית שאותה אימון משקל גוף יכול לספק בהצלחה.

לסיכום, אימון משקול גוף אמנם לא יכול לספק את אותה רמת התנגדות כמו אימון כושר, אך הוא עדיין יכול להיות דרך יעילה לבנות מסת שריר, במיוחד למתחילים. הרבה תלוי בהגדלת העוצמה והתדירות של האימונים שלכם, אתם יכולים לעשות התקדמות גדולה ולראות תוצאות מרשימות. כמו בכל תוכנית אימונים, חשוב להתייעץ עם רופא או מאמן כדי להבטיח כי אתם מבצעים את התרגילים כראוי וכי הם בטוחים עבורכם.

על הכותב

שמעון

שמעון

המנכ"ל והבעלים של מועדון הכושר אורלייף, חיי ונושם את עולם הכושר כבר מעל לעשור, עם ניסיון רב בשיטות אימונים שונות והתאמת תוכנית האימון למתאמן.

עשינו לכם חשק להתחיל להזיע? השאירו פרטים ונחזור אליכם עם הצעה משתלמת!​