תפריט מסה – טיפים וכל מה שחשוב לקחת בחשבון

תפריט מסה הוא למעשה תפריט של תזונה מתוכננת ומובנית בקפידה שנועדה לתמוך בצמיחה והתפתחות של שרירים אצל גברים. זה כרוך בצריכת שילוב ספציפי של מאקרו-נוטריינטים, כגון חלבונים, פחמימות ושומנים בריאים, על מנת לספק לגוף את החומרים המזינים הדרושים לצמיחת השריר. המטרה העיקרית של תפריט מסה היא ליצור עודף קלורי, כלומר צורכים יותר קלוריות ממה שהגוף צריך כדי לשמור על משקלו הנוכחי. עודף קלוריות זה משמש לאחר מכן לחיזוק גדילת שרירים ותיקון שלהם.

תפריט מסה חיוני לעלייה במסת השרירים  מכיוון שהוא מספק לגוף את החומרים המזינים הדרושים לתמיכה בצמיחה. חלבונים בפרט, חיוניים לשיקום השרירים וסינתזה. כאשר אתה עוסק באימוני התנגדות או כל צורה של פעילות גופנית שמפעילה לחץ על השרירים, נוצרים בהם קרעים קטנים. לאחר מכן, קרעים אלו נבנים מחדש, וכתוצאה מכך ישנו תהליך של  צמיחת שרירים. צריכת כמויות נאותות של חלבון בתפריט מסה מבטיחה כי לשרירים יש את אבני הבניין הדרושים כדי לתקן עצמם ולהתחזק.

בניית תפריט מסה דורשת תכנון קפדני והתחשבות בצרכים ובמטרות האישיות שלך. חשוב לקבוע את הצרכים הקלוריים היומיומיים שלך ולאחר מכן ליצור תפריט המספק עודף קלוריות. בנוסף, עליך להתמקד בצריכת מקורות חלבון באיכות גבוהה, כגון בשר רזה, עופות, דגים, ביצים ואפשרויות חלבון מהצומח כמו קטניות וטופו. פחמימות הן חיוניות גם לאספקת אנרגיה במהלך האימונים ולסיוע בהתאוששות השרירים. בחר בפחמימות מורכבות כמו דגנים מלאים, פירות וירקות. שומנים בריאים, המצויים במזונות כמו אבוקדו, אגוזים ושמן זית, חשובים לייצור הורמונים ולבריאות הכללית.

בעוד שתפריט מסה המוני יכול לספק את רוב אבות המזון הדרושים לך לעלייה בשריר, חלק מהאנשים בוחרים לשלב תוספים בשגרה שלהם. אבקות חלבון, למשל, יכולות להיות דרך נוחה להבטיח מענה על צרכי החלבון. קריאטין הוא תוסף פופולרי נוסף שיכול לשפר את כוח השרירים והביצועים. עם זאת, חשוב לציין שתוספי מזון אינם צריכים להחליף תפריט מאוזן היטב. יש להשתמש בהם כהשלמה לתזונה בריאה, לא כתחליף.

כיצד לבנות תפריט מסה: מאיפה מתחילים?

בניית תפריט מסה משלך עשויה להיראות מאתגרת בהתחלה, אבל עם גישה שיטתית, אתה יכול לבנות תוכנית מאוזנת ויעילה. הנה כמה שלבים כדי להתחיל.

הצרכים הקלוריים: התחל בחישוב הצרכים הקלוריים היומיומיים שלך על סמך הגיל, המשקל, הגובה ורמת הפעילות שלך. זה ייתן לך הערכה של כמה קלוריות אתה צריך לצרוך כדי לשמור על המשקל הנוכחי שלך.

עודף קלורי: כדי לבנות מסת שריר, אתה צריך לצרוך יותר קלוריות ממה שהגוף שלך צריך. יש לשאוף לעודף של 250-500 קלוריות ביום. עודף זה יספק לגוף שלך את האנרגיה הנוספת שהוא צריך כדי לתדלק את צמיחת השרירים.

הגדר יחסי מאקרונוטריינטים: לאחר שהצבת את יעד הקלוריות שלך, הגיע הזמן לקבוע את היחס בין מאקרו-נוטריינטים בתפריט המסה שלך. חלבון חיוני לצמיחת השריר, לכן יש לשאוף ל-1.2-1.6 גרם חלבון לק"ג משקל גוף. פחמימות אמורות להוות כ 45%-65% מסך צריכת הקלוריות שלך, בעוד שומנים צריכים להוות 20%-35%.

חלבון באיכות גבוהה: כלול בשרים רזים כמו עוף, הודו ונתחי בקר רזים בתפריט שלך. דגים, ביצים, מוצרי חלב ומקורות חלבון מהצומח כמו קטניות וטופו הם גם אפשרויות מצוינות.

פחמימות מורכבות: בחרו בדגנים מלאים כמו אורז חום, קינואה ולחם מחיטה מלאה. פירות וירקות הם גם מקורות עשירים לפחמימות ומספקים ויטמינים ומינרלים חיוניים.

שומנים בריאים: כלול מקורות של שומנים בריאים בתפריט המסה שלך, כגון אבוקדו, אגוזים, זרעים ושמן זית. שומנים אלו חשובים לייצור הורמונים ולבריאות הכללית.

ארוחות וחטיפים: לאחר קביעת יחסי המקרו-נוטריינטים, יש לתכנן את הארוחות והחטיפים בהתאם. יש לשאוף לשילוב של חלבון, פחמימות ושומנים בכל ארוחה כדי להבטיח תזונה מאוזנת לאורך כל היום.

מזונות עתירי חלבון: אבני הבניין של השרירים?

חלבון מכונה לעתים קרובות אבן הבניין של השרירים, ולא בכדי. הוא ממלא תפקיד מכריע בצמיחת שרירים ובשיקום. הכללת מזונות עתירי חלבון בתפריט המסה שלך חיונית למקסום עליות השרירים. כשמדובר במקורות חלבון, בשר רזה כמו עוף, הודו ובשר בקר הם אפשרויות מצוינות. הם לא רק עשירים בחלבון אלא גם מספקים חומצות אמינו חיוניות הנחוצות לסינתזת השריר. דגים, כמו סלמון וטונה, הם גם בחירה מצוינת בשל תכולת החלבון הגבוהה וחומצות השומן אומגה 3, בעלות תכונות אנטי דלקתיות.

עבור אלה להם תפריט צמחוני, יש שפע של אפשרויות עשירות בחלבון זמינות. קטניות כמו עדשים, חומוס ושעועית שחורה לא רק עמוסות בחלבון אלא גם מכילות סיבים וחומרים מזינים אחרים. טופו, טמפה וסייטן הם גם מקורות יקרי ערך לחלבון צמחי.

בנוסף למקורות חלבון מהחי והצומח, מוצרי חלב כמו יוגורט יווני, גבינת קוטג' וחלב הם בחירה מצוינת. הם לא רק עשירים בחלבון אלא גם מכילים סידן, שחשוב לשמירה על עצמות חזקות.

ביצים הן עוד מקור רב תכליתי וצפוף בחומרים מזינים לחלבון. יש בהן חלבון באיכות גבוהה יחד עם ויטמינים ומינרלים חשובים. בין אם אתה מעדיף אותן מקושקשות, מבושלות או בחביתה טעימה, ביצים יכולות להיות תוספת חשובה לתפריט ההמוני שלכם.

חשוב לציין שתזמון צריכת החלבון חיוני גם לצמיחת השריר. צריכת חלבון בתוך 30 דקות עד שעה לאחר האימון יכולה לסייע באופטימיזציה של סינתזת חלבון השריר. ניתן להשיג זאת באמצעות שייק לאחר אימון או ארוחה המכילה חלבון ופחמימות.

מזונות שיש להימנע מהם

כשזה מגיע לבניית מסת שריר, זה לא קשור רק למה שאתה כולל בתפריט המסה שלך, אלא גם ממה אתה נמנע. מזונות מסוימים יכולים לעכב את ההתקדמות שלך ולהקשות על השגת יעדי בניית השרירים. הנה כמה מזונות עיקריים שכדאי להימנע מהם בתפריט מסה.

מזונות מעובדים ומהירים: סוגי מזונות אלו מכילים לעתים קרובות כמות רבה של שומנים לא בריאים, סוכרים מוספים וחומרים מלאכותיים. הם מספקים ערך תזונתי מועט ויכולים לתרום לעלייה במשקל והצטברות שומן. הימנע מחטיפים מעובדים, מזון מטוגן, משקאות ממותקים ומזון מהיר עתיר קלוריות אך דל בחומרים מזינים.

פינוקים וקינוחים ממותקים: אמנם חשוב לתדלק את הגוף בפחמימות, אבל עדיף לבחור פחמימות מורכבות ממקורות כמו דגנים מלאים, פירות וירקות. הימנע מפינוקים וקינוחים מתוקים כמו עוגות, עוגיות וסוכריות, מכיוון שהם מכילים קלוריות ריקות ויכולים להוביל לעליית סוכר בדם.

אלכוהול: צריכת אלכוהול במתינות היא בסדר, אבל צריכה מופרזת של אלכוהול עלולה להשפיע לרעה על מאמצי בניית השרירים שלך. אלכוהול עשיר בקלוריות ריקות ויכול להפריע לסינתזת החלבון, שהוא חיוני לשיקום וגדילת השרירים. בנוסף, אלכוהול יכול לייבש את הגוף ולהשפיע על איכות השינה, ושניהם חשובים להתאוששות אופטימלית של השרירים.

במקום להסתמך על האפשרויות הלא בריאות הללו, התמקד בשילוב מזונות מלאים עתירי רכיבים תזונתיים בתפריט מסה. בחר חלבונים רזים, פחמימות מורכבות ושומנים בריאים כדי לספק לגוף את החומרים המזינים הדרושים לצמיחת השריר. בחר בדגנים מלאים, פירות, ירקות ובשרים רזים כמו עוף, הודו ודגים. בנוסף, יש להקפיד על הידרציה באמצעות שתיית מים מרובה לאורך היום.

עד כמה חשובה הידרציה בתפריט מסה?

רמת הלחות בגוף יש תפקיד מכריע בכל דיאטה, כולל תפריט מסה המיועד לבניית שרירים. הידרציה נכונה חיונית לביצועים מיטביים, התאוששות שרירים ובריאות כללית. להלן חמש סיבות מדוע הידרציה חיונית בתפריט המוני:

תפקוד השרירים: מים חיוניים לתפקוד השרירים. הם מסייעים בהעברת חומרים מזינים לשרירים וסילוק חומרי פסולת, כמו גם סיוע בשיקום וגדילת השרירים. התייבשות עלולה להוביל להתכווצויות שרירים, חולשה ועייפות,ו להפריע ליכולת שלך לבצע אימונים אינטנסיביים.

ספיגת חומרים מזינים: שמירה על לחות משפרת את ספיגת החומרים התזונתיים מהמזונות שאתה אוכל. מים מסייעים בפירוק המזון ומקלים על ספיגת רכיבי תזונה חיוניים, כגון חלבון, פחמימות וויטמינים. זה מבטיח שהגוף שלך יכול לנצל ביעילות את החומרים המזינים האלה לצמיחת שרירים והתאוששות.

רמות אנרגיה: התייבשות עלולה לגרום לעייפות ולירידה ברמות האנרגיה, מה שמקשה בשמירה על שגרת אימון אינטנסיבית. כאשר יש לך לחות מספקת, רמות האנרגיה שלך עוברות אופטימיזציה, מה שמאפשר לך להפיק יותר במהלך האימונים, ולהשיג תוצאות טובות יותר.

ויסות טמפרטורה: במהלך פעילות גופנית, טמפרטורת הגוף שלך עולה, והזעה היא הדרך של הגוף להתקרר. לחות מספקת נחוצה כדי להחליף את הנוזלים שאבדו בזיעה ולשמור על טמפרטורת גוף יציבה. אם אתה מיובש, הגוף שלך עלול להתקשות לווסת את הטמפרטורה, מה שיוביל להתחממות יתר ולירידה בביצועים.

בריאות המפרקים ורקמות החיבור: המים עוזרים לשמן את המפרקים ולרפד את הרקמות, להפחית את הסיכון לפציעות ולקדם את בריאות המפרקים הכללית. הידרציה נכונה גם מסייעת בהחלמה של רקמות פגועות, מאפשרת ריפוי מהיר יותר ומזעור זמן ההשבתה.

האם תפריט מסה לבדו יכול להבטיח עליה במסת שריר?

בעוד שתפריט מסה הבנוי היטב הוא מרכיב חיוני במסע בניית שרירים, חשוב לציין שהוא לבדו אינו יכול להבטיח עלייה בשריר. בניית שריר מצריכה גישה רב-גונית הכוללת לא רק תזונה אלא גם אימון נכון, התאוששות ואורח חיים מתאים. הנה כמה סיבות לכך שתפריט מסה לבדו לא מבטיח עלייה בשריר:

אימוני כושר ואימוני התנגדות: בניית מסת שריר הולכת יד ביד עם פעילות גופנית קבועה ואימוני התנגדות. מבלי לעסוק בתרגילי כוח נאותים, אפילו תפריט המסה המתוכנן היטב עשוי לא להניב הישגים משמעותיים בפיתוח השרירים. אימון התנגדות ממריץ את צמיחת השריר על ידי יצירת מיקרו-קרעים בסיבי השריר, אשר לאחר מכן מתוקנים ומתחזקים בתהליך ההתאוששות.

עודף קלורי: תפריט מסה כולל בדרך כלל צריכת עודף קלורי. אמנם זה חשוב לאספקת האנרגיה והרכיבים התזונתיים הדרושים לצמיחת השריר, אך אכילה עודפת מבלי לעסוק בפעילות גופנית, עלולה לגרום לעלייה במשקל משומן ולא משרירים. פעילות גופנית מסייעת לכוון את הקלוריות הנוספות הללו לכיוון צמיחת שריר במקום לאגירת שומן.

תזמון החלבון והפצתו: חלבון הוא מקרו-נוטריאנט שחיוני לצמיחת השריר, אך צריכת מזונות עתירי חלבון מבלי להתחשב בתזמון ובחלוקה לאורך היום עשויה להגביל את היעילות של תפריט מסה. חשוב לפזר את צריכת החלבון באופן שווה לאורך היום ולצרוך מזונות עשירים בחלבון לפני ואחרי אימו,ן כדי לייעל את סינתזת החלבון בשריר.

שינה והתאוששות: שינה נאותה והתאוששות חיוניות לצמיחת השרירים. במהלך השינה, הגוף מתקן ובונה מחדש את רקמות השריר. ללא מנוחה והתאוששות מספקת, תהליך בניית השריר עלול להיפגע, ללא קשר למידת התזונה של תפריט המסה.

הבדלים אינדיבידואליים: הגוף של כל אדם הוא ייחודי, וגורמים כמו גנטיקה, חילוף חומרים ואיזון הורמונלי יכולים להשפיע על צמיחת השרירים. בעוד שתפריט מסה יכול לספק את החומרים המזינים הדרושים לצמיחת השריר, שינויים בודדים עשויים להשפיע על קצב והיקף התפתחות השריר.

מה קורה כאשר ההתקדמות נעצרה?

כאשר עוקבים אחר תפריט מסה, דפוס נפוץ הוא שההתקדמות בסופו של דבר נעצרת. זה יכול להיות מתסכל, אבל חשוב להבין שהגוף מסתגל לשינויים לאורך זמן. כאשר זה קורה, הדבר עשוי להצביע על כך שצריך לבצע התאמות בתפריט המסה שלך, כדי להמשיך לראות תוצאות. הנה כמה אסטרטגיות שכדאי לקחת בחשבון בעת התאמת תפריט.

מניפולציה קלורית: אפשרות אחת היא להתאים את צריכת הקלוריות שלך. אם היית בעודף קלורי במשך תקופה ממושכת, יכול להיות שהגוף שלך הסתגל וכבר אינו זקוק לכמות קלוריות כזו לצמיחת השריר. במקרה זה, הפחתה קלה של צריכת הקלוריות שלך או יישום גישת "רכיבה קלורית" עשויה לעזור לחדש שוב את ההתקדמות.

יחס מאקרונוטריינטים: אסטרטגיה נוספת היא להעריך מחדש יחס של מאקרונוטריינטים שלך. צריכת החלבון תוך הפחתה קלה של פחמימות ושומנים יכולה לסייע בתמיכה בצמיחת השריר תוך ניהול צריכת הקלוריות הכוללת.

תזמון ותדירות הארוחות: גם שינוי התזמון והתדירות של הארוחות שלך יכול להשפיע. חלק מהאנשים מוצאים הצלחה בצום לסירוגין או בהתאמת תדירות הארוחות כדי להתאים לאורח החיים ולהעדפות של כל אחד. נסה גישות שונות כדי למצוא את מה שהכי מתאים לך.

תזונה באימונים: שים לב לתזמון הארוחות, במיוחד סביב האימונים. צריכת ארוחה מאוזנת או חטיף המכילים חלבון ופחמימות לפני ואחרי האימון שלך יכולה לייעל את התאוששות השרירים והצמיחה.

על הכותב

שמעון

שמעון

המנכ"ל והבעלים של מועדון הכושר אורלייף, חיי ונושם את עולם הכושר כבר מעל לעשור, עם ניסיון רב בשיטות אימונים שונות והתאמת תוכנית האימון למתאמן.

עשינו לכם חשק להתחיל להזיע? השאירו פרטים ונחזור אליכם עם הצעה משתלמת!​