משקולות מתכווננות למה הן עדיפות על משקולות אחרות?

כשאנחנו נכנסים למכון כושר, עומדים לרשותנו שורה של מכשירים אשר כוללים משקולות מתכווננות בדרגות שונות ולצידם, אנחנו יכולים למצוא משקולות חופשיות. ההבדל בין השניים יכול להיות מהותי בהיבטים שונים. בייחוד עבור מתאמנים מתחילים.

על מנת להבין את ההבדלים בין השניים, קרי בין משקולות מתכווננות לבין משקולות רגילות, צריך בקצרה מה זה כל דבר ואיך אנחנו עובדים באימון שלנו עם כל סוג מתקן, בצורה כזו נוכל לדעת מה יותר משתלם לנו ולמה בעיקרון עדיף לנו לעבוד עם משקולות מתכווננות.

מה זה משקולות רגילות?

הכוונה למשקולות חופשיות. בין אם מדובר על משקולת יד, בין אם מדובר על מוט עליו אנחנו מבריגים משקולות שונות ועוד. אנחנו יכולים להשתמש במשקולות מסוגים אלו לצרכים שונים, הן לעבודה על ידיים, זרועות קדמיות ואחוריות, כתפיים, חזה, גב ועוד.

בעיקרון, אנחנו יכולים למצוא משקלים שונים של משקולות רגילות, החל מקילוגרם אחד והלאה. במכוני כושר דואגים לרכוש משקולות במשקלים כבדים, כולל 50 ק"ג ומעלה, עבור אנשים שיכולים להרים משקלים כאלו.

מה זה משקולות מתכוננות?

הכוונה למכשירים מסוימים עליהם אפשר להעמיד משקלים בגדלים שונים וכך לעבוד בצורה הרבה יותר מסודרת ובטוחה. למשל, אנחנו יכולים למצוא סטנד שמותאם לביצוע סקוואטים עם משקולות, משקולות לצורך עבודה על זרועות קדמיות ואחוריות, עבודה על החזה בשכיבה או ישיבה, עבודה על הגב ועל הכתפיים בישיבה ועוד.

מדובר על מכשירים שהם הרבה יותר נוחים ובטוחים לשימוש מאשר משקולות רגילות, במיוחד עבור אנשים שמתחילים את דרכם במכון כושר או שאינם חזקים פיזית, מבנה הגוף שלהם יחסית צנום והם לא יכולים להפעיל הרבה כוח.

מדוע עדיף להשתמש במשקולות מתכווננות?

ראשית, מדובר על משקולות לא חופשיות, כאלה שנתמכות על ידי המכשיר וחלקים שונים שלו. זה אומר שהרבה יותר נוח וחכם לעבוד איתן מאשר עם משקולות רגילות, אשר יכולות לגרום אי נוחות וצריך להיות הרבה יותר מודע לאופן בו מחזיק את המשקולת.

שנית, משקולות מתכווננות מאפשרות עבודה ספציפית על אזורים מסוימים בצורה מאוד יעילה, אנחנו לא חורגים מהאזור עליו אנחנו עובדים. יחד עם זאת, עם השנים נוספו גם אמצעים שונים וגם אפשר למצוא יותר ויותר תרגילים אשר ניתן לבצע בעזרת משקולות מסוג כזה או אחר.

שלישית, משקולות חופשיות הרבה יותר קשות להרמה, בפרט בפעם הראשונה, ויכולות לגרום אי נוחות ואף כאבים באזורים שונים בגוף. לכן השימוש בהן הוא פחות בטוח, בוודאי עבור מי שמתמודד עם בעיות גב או בעיות אחרות. צריך לזכור, בשביל להשתמש בצורה נכונה במשקולות אלו, יש לדעת כיצד לעמוד, כיצד לשבת, איך להעמיד את הרגליים בצורה נכונה ועוד.

בסיכומו של דבר, התוצאה היא הרבה יותר איכותיות והשימוש הרבה יותר בטוח כשבוחרים לעבוד עם משקולות מתכווננות.

עשינו לכם חשק להתחיל להזיע? השאירו פרטים ונחזור אליכם עם הצעה משתלמת!​