החשיבות בהתאמת תוכנית אימונים אישית

המודעות לחשיבות העיסוק בספורט הולכת וגוברת בשנים האחרונות, כחלק מהצורך והרצון לשמירה על אורח חיים בריא. בעוד ישנם כאלו העוסקים בספורט ללא כל השגחה מיוחדת או פיקוח מקצועי, רבים פונים כיום למאמני חדר הכושר או לחלופין למאמנים פרטיים, על מנת שירכיבו עבורם תוכנית אימונים אישית.

הן כשמדובר במתאמנים מתחילים והן כשמדובר במתאמנים וותיקים, עולה הצורך להיעזר במאמנים לבניית תוכנית אימונים אישית. לתוכנית אישית יתרונות רבים למתאמנים בתחילת דרכם, למתאמנים וותיקים, למי שמתאמנים באופן עצמאי ולאלו המתאמנים במסגרת חדר הכושר:

רקע אישי – תוכנית מותאמת אישית מתחשבת תמיד ברקע של המתאמן: מצב בריאותי, נתונים פיזיים, ניסיון וותק באימונים גופניים וכו'. ללא הכוונה מקצועית, עלול המתאמן לבצע תרגילים מסויימים העלולים לפגוע בבריאותו או לא להתאים למצבו הגופני או הבריאותי. במקרים מעין אלה, ייתכן שהאימונים יגרמו לנזק במקום לתועלת.

יכולות ומסוגלות – אימון אישי נבנה תמיד על פי יכולותיו של המתאמן והמסוגלות שלו לביצוע סוגי התרגילים והאימונים השונים. ללא תוכנית אישית עלול המתאמן לפגוע בעצמו, במידה ויתאמן שלא בהתאם ליכולותיו.

יעדים אישיים ומטרות – כשיש יעדים ומטרות אישיים, חשוב לבנות תוכנית אישית המתאימה למתאמן ואשר תוכל לקדמו למטרות שהציב לעצמו.

תוכנית אישית כוללת גם את "סרגל המאמצים" של המתאמן ומאפשרת את העלייה בקושי האימון (כמות החזרת בכל תרגיל, משקל, משך האימון), באופן מבוקר ומפוקח ובהתאם להתקדמותו של המתאמן.

אימון ממוקד – תוכנית אימונים אישית משמעה מערך אימונים מסודר, ברור וייעודי. באמצעות תוכנית מוסדרת המתאמנים נמנעים מביצוע אימונים שאינם עקביים במטרותיהם ובכך לא "מתפזרים" באימונים. כשהתוכנית אינה אישית, עשוי המתאמן לפעול לפי תוכנית שבנה לעצמו או לפי תוכנית המיודעת לאחרים וכך להתאמן באופן שאינו אפקטיבי במידה הרצויה עבורו. כמו כן, אימונים שאינם ממוקדים ומוסדרים עלולים אף לדרדר הישגים גופניים מסויימים כאשר נוטשים תרגילים מסוימים או כשמשנים תרגילים שלא לצורך.

אופי ומאפייני המתאמן – את התוכנית יש לבנות בהתאם לאופי המתאמן. לאנשים שונים תכונות והעדפות שונות. ישנם מתאמנים המעדיפים לעסוק בפעילות אירובית ואינם אוהבים פעילות ספורטיבית הנוגעת לפיתוח השרירים, בעוד ישנם אלו המעדיפים דווקא את אימוני הכוח. יש את מי שמעדיפים להתאמן בחוץ וישנם אלה המעדיפים אימונים בחדר כושר או בסטודיו. כמו כן, למתאמנים שונים כמות שעות שבועית שונה שביכולתם להשקיע באימון.

תוכנית אישית מותאמת להעדפות ואופי המתאמן, הן על מנת למקסם את הנאתו מהפעילות והן למטרת מיקסום התועלת המתקבלת מסוג האימונים המועדף.  

לסיכום – להתאמת תוכנית אישית, חשיבות רבה עבור המתאמן. כיום, רבים כבר מבינים כי על מנת להתאמן נכון, נדרשת תוכנית אישית על פיה יש לפעול באחריות ובהתמדה, על מנת לייעל את האימון ולהימנע מפעילות גופנית שאינה מותאמת למתאמן ואף מפגיעות גופניות.

שיהיה אימון נעים!

עשינו לכם חשק להתחיל להזיע? השאירו פרטים ונחזור אליכם עם הצעה משתלמת!​